Deska szalówka jest materiałem, który świetnie sprawdzi się na elewację każdego rodzaju budynków – zarówno murowanych, jak i drewnianych oraz w technologii szkieletowej. Gdy będą odpowiednio dobrane, właściwie zaimpregnowane oraz konserwowane, to będą pięknie prezentowały się przez długie lata. Ten rodzaj materiału na elewacji ma również jeszcze jedną zaletę – daje świetną izolację termiczną. Szalówka jest materiałem chętnie wybieranym, ponieważ świetnie współgra z innymi naturalnymi materiałami na elewacji, np. betonem czy klinkierem.

Z jakich gatunków drewna wykonana jest ten rodzaj desek?

Deska szalówka produkowana jest najczęściej z rodzimych gatunków drzew, takich jak: świerk, modrzew czy sosna. Elegancko prezentuje się na elewacji, a dzięki właściwie przeprowadzonej impregnacji ma zwiększoną odporność na czynniki atmosferyczne. Bardzo popularne jest stosowanie drewna egzotycznego na elewację, mimo że jest dużo droższe.

Jak dbać o elewację wykonaną z deski szalówki?

Aby materiał ten długo prezentował się bardzo dobrze na elewacji oraz zachował swoją funkcjonalność, to niezbędna jest regularna konserwacja właściwymi środkami. Powinny mieć działanie grzybobójcze, owadobójcze oraz ogniochronne. Warto wybierać takie preparaty, które wzmacniają naturalne właściwości drewna. W sklepach dostępne są środki, które chronią drewno przed niekorzystnym działaniem zmiennych warunków atmosferycznych.

Zanim deski szalówki zostaną poddane konserwacji, to muszą być wcześniej właściwie przygotowane tzn. ostrugane, heblowane oraz wysezonowane. Jest to bardzo ważne, aby cieszyć się piękną elewacją przez wiele lat.

Deska na elewację jako wyróżnienie budynku

Ten rodzaj desek może być stosowany do ocieplenia zarówno domków letniskowych, jak i domów jednorodzinnych. Można ją położyć zarówno na całej elewacji, jak i na części, np. na jednej ze ścian. Rozwiązanie to sprawdzi się na nowoczesnych oraz starszych budynkach.